Vrásky a boj s nimi

Napsal  Vrásky .info

Vrásky se objevují ruku v ruce s naším stárnutím. Hlavním faktorem, který určuje rychlost a intenzitu, jakou se vrásky objeví, je genetika. Nicméně, je dokázáno, že některé faktory, například intenzivní slunění, proces stárnutí urychlují. Ačkoliv se ještě na světě neobjevil krém, který by se postaral o úplné zmizení vrásek,  některé přípravky vám dokáží prokázat medvědí službu v jejich částečné redukci.

Bitvu s vrásky bez vitamínů nevyhrajete

Ty nejlepší výrobky, které mají pomoci vrásky decimovat, obsahují retinoidy neboli deriváty vitaminu A (ty se, mimochodem, používají také k léčbě akné). Retinoidy napomáhají buněčné obnově a zmírňují výskyt stařeckých skvrn a ostatní nežádoucí pigmentace. Tyto krémy je optimální používat na noc. Nicméně,  nežádoucími účinky může být náchylnost ke spálení, zčervenání nebo olupování, a to zejména v prvním týdnu používání.

Dalším pomocníkem v boji proti vráskám jsou Alfa Hydroxy Kyseliny (neboli AHA), což jsou kyseliny získávávané z různých rostlin a plodů. Nejčastěji se setkáme s kyselinou glykolovou extrahovanou z cukrové třtiny. Kyselina glykolová usnadňuje pronikání do pokožky a tam podporuje metabolismus buněk, které zodpopívají za obnovu pokožky, tvorbu kolagenu a elastanu (zejména při dlouhodobém používání). Dále podporuje jemnou exfoliaci a následné vyloučení odumřelých buněk na povrchu pokožky. Optimální čas pro aplikaci krému obsahující tyto kyselinu je po sprše. Ani zde však nelze vyloučit riziko nežádoucích účinků, kterými jsou štípání nebo olupování kůže. Objevují-li se tyto nežádoucí efekty, poradí vám vaše plastická klinika, jak dále pokračovat.

A třetím klíčovým bojovníkem proti vráskám je všestranný vitamín C. Není již žádnou novinkou, že se jeho využití rozšířilo také do kosmetického průmyslu. Vitamín C totiž neutralizuje volné radikály a je proto zodpovědný za celkově rozzářený vzhled kůže a eliminaci vrásek. Krém se obvykle aplikuje ráno, nejlépe  v kombinaci s UV faktorem. 

Související položky (podle značky)

 • Vrásky - odvěký problém

  Každá žena si od pradávna přála zachovat věčnou mladost a krásu a vrásky tak byly první věcí, které se přirozeně bránila. Ovšem ani dnešní vyspělá a moderní medicína není schopná tento proces stárnutí zastavit.

  Vrásky a věk

  Vrásky totiž vznikají nejen na kůži obličeje souběžně s přibývajícím věkem, ale svým způsobem je to dáno také genetickým vybavením našeho těla. Spolu s genetikou pak na pleť navíc působí řada vnějších vlivů, které stárnutí a počet vrásek tedy úměrně urychlují. Mezi takové nejvýznamnější faktory patří například úplně obyčejné sluneční záření nebo třeba smog, dále také samozřejmě stres, kouření, ale třeba i razantní diety a zejména pak nevhodná péče o pleť.

  Tyto vlivy pak můžeme velmi málo omezit. Úplnou nevýhodu mají také třeba herci. Vrásky totiž také mohou vznikat v důsledku intenzivní mimiky a napíná obličejových svalů, a to i v poměrně mladém věku.

  Důležitá je prevence

  Prevencí může samozřejmě být zejména nutná ochrana pleti před slunečním zářením. Vhodným způsobem jak se slunečnímu svitu vyvarovat je nošení klobouků a používání krémů s ochranným faktorem. Naopak zcela nevhodný je pobyt v zakouřených prostorech a stres.

  Krémy pomohou

  Dnes pochopitelně existuje nepřeberné množství přípravků, které nám mohou při péči o pleť pomoci. Pleť ale potřebuje v každém věku trochu jinou péči. V mladším věku je vhodné používání raději lehkých krémů, ve vyšším věku pak krémů hutnějších, nejlépe s obsahem vitamínů a jiných výživných látek.  Do krémů se dnes přidává celá řada účinných látek od kolagenu počínaje, přes vitamíny, aminokyseliny ovocnými kyselinami konče. V žádném případě ovšem neplatí, že čím dražší, tím lepší.

  Moderní je botulotoxin

  V poslední době se rovněž stává hitem tzv. „botox“, neboli léčba botulotoxinem. Botulotoxin je v podstatě látka, která načas přeruší nervy ve svalu a vyvolá tak jeho nehybnost, čímž dochází k vyhlazení vrásek. Tato metoda je velmi efektivní, rychlá, účinky však čekejte nejdéle šest měsíců. Lze samozřejmě též použít botox proti pocení.

 • Botulotoxinové injekce

  Snaha o oddálení procesu stárnutí vedla k mnohým pokusům a objevům. Jedním takovým objevem, který přináší poměrně úspěšný způsob k vyhlazení mimických vrásek je botulotoxin, zkráceně zvaný botox. Jedná se de facto o jed (bakterie se nazývá Clostridium botulinum), jehož původní využití bylo pro léčbu neurologických onemocnění a šilhavosti. Nyní se botulotoxin stal často vyhledávanou „pleťovou kůrou“, která pomůže k vyhlazení vrásek. Dermatologové a plastičtí chirurgové používají k vyhlazení vrásek zejména mezi obočíma okolo očí nebo čelu a krku.

   

  Botulotoxinová injekce funguje

  Většina lidí, která se snaží o redukci vrásek, nepovažuje za dobrý nápad nechat si píchat do těla smrtelný jed. Jenže, právě oni pak bývají s výsledky nadšeni a vrací se.

  Lékař vám vpíchne malé množství toxinu přímo do vrásky. Během cca dvou dnů ty svaly, které například "zodpovídají za mračení", ztratí schopnost se smršťovat a v příštích dvou nebo třech měsících vám nepůjde se zamračit, ani když se o to budete snažit. K normálu se pleť vrátí zhruba dvou až třech měsících, (v některých případech až po šesti měsících) a tehdy lze kůru zase zopakovat. Po opakované aplikaci se také může stát, že sval trvale ztrácí schopnost se smršťovat a vrásky zmizí trvale - nicméně, na to nelze spoléhat. Několik dní po zákroku je také třeba zůstat v klidu, aby se jed nepřesunul jinam a první čtyři hodiny po zákroku je potřeba si nelehat.

  Kontraindikací botoxu jsou neurologická onemocnění, těhotenství nebo kojení.  Také je nutné se vyhnout některým druhům antibiotik a léků, na což by vás měl upozornit váš lékař. Lékaře si určitě vyberte zkušeného, zkušený lékař se dokáže vyhnout případným nežádoucím jevům. Hlavní komplikací může být oslabení svalů v blízkém okolí, kam jste botox vůbec nechtěli dostat. Může pak dojít, například, k poklesu očního víčka - i toto však do šesti měsíců odezní.

   

 • Co všechno pomáhá "na vrásky"?

  Vrásky. Každý jednou docílíme k tomu, že je budeme mít. Někdo dříve, jiný později. Menší části populace nevadí, že vrásky mají, ale valná většina je řeší. Na trhu najdete nepřeberné množství krémů, jak s vrásky zatočit, ale ne vždy platí, že nejdražší krém je také nejlepší.

  Na vrásky fungují krémy i strava

  Správný krém na vrásky by měl obsahovat alespoň jednu až dvě složky jako jsou: AHA kyseliny, které jsou vhodné pro pleť poškozenou slunečními paprsky. AHA kyseliny odstraňují odumřelou kůži a vyhlazují vrásky. Dále retinol, což je vitamin A1. Je to velmi účinný antioxidant. Zlepší tvorbu obranyschopnosti a kolagenu. Váš obličej díky němu získá na elasticitě a budete mít tím pádem i lepší pleť.

  Peptidy spojují vlastně až deset aminokyselin. Účinky této látky kosmetický průmysl využívá díky stimulaci kolagenních a elastických vláken pleti.  Vitamin E je současně nepostradatelným antioxidantem. Tento vitamin proto najdeme na téměř každém krému proti vráskám. Přidáme-li k němu vitamin C, tak tím vytvoříme silný pár, který pomůže zabránit předčasného stárnutí.

  Zelený čaj. Jeho výtažky zklidňují pokožku a zmenšují poškozené buňky od slunečného záření.  Resveratrol v přírodě najdeme v borůvkách nebo v černém rybízu. V boji proti vráskám je doslova jedničkou.

  Ceramidi jsou organické sloučeniny ze skupiny tuků. Známých je zatím 11 druhů v lidské kůži. Když přijde čtyřicítka, tělo tuto sloučeninu přestane vyrábět. Je tedy nutné ji dodávat uměle.

  Kyselina linolenová a linolová. Patřící do skupiny mastných kyselin. Udržují pružnost, hladký povrch pleti a hustotu. Ztlumují záněty, které jsou mnohdy zodpovědné za předčasné stárnutí pokožky. A v neposlední řadě tu je vitamin C neboli kyselina askorbová. Pro náš organismus je nesmírně důležitá. A to ať už se jedná o pokožku, nebo třeba akutní pomoc při nachlazení.      

  Kmenové buňky - léčba budoucnosti

  Kmenové buňky jsou šancí pro všechny medicínské obory. Jejich aplikace v kosmetice se stále zkoumá. Je jasné, že léčba artrózy kmenovými buňkami nebude jedinou terapií, kde se kmenové buňky uplatní.

 • Vrásky? Pozor na neřesti!

  Ačkoliv genetika hraje ve výskytu vrásek významnou roli, několika jednoduchými změnami životního stylu můžete vy a vrásky vykopat válečnou sekeru. Větší slunění, konzumace větších dávek červeného masa a tuku nebo kouření a alkohol způsobí, že organismus stárne podstatně rychleji. Avšak, budete-li se o své zdraví starat komplexně, vznik nových vrásek nebo jejich zhoršování dostane červenou.

   

  Vrásky způsobuje i slunce a tuky

  Zaprvé, používejte přípravky s UV faktorem každý den, a to alespoň SPF 15 a nevynechte především tvář, ruce a krk. Ochrana před sluncem je spolehlivým a ověřeným protivráskovým opatřením. Pokud by byl dlouhý pobyt na slunci nevyhnutelný, noste klobouk se širokým krytím.

  Zadruhé, jezte vyváženou stravu bez konzervantů a "zlých" tuků. Snažte se, aby vaše jídlo bylo bohaté na vitamíny, obzvláště aby obsahovalo hodně vitamínu C, který účinně bojuje proti volným radikálům, dále spoustu zeleniny a olivového oleje. Ve zdravém těle se vrásky tvoří daleko méně, protože celkový postup  stárnutí je zpomalen.

  Zatřetí, skoncujte s kouřením nebo, nejlépe, s ním ani nezačínejte. Jemné vrásky se rády tvoří kolem rtů "drtících" cigaretu a také se vyhýbejte zakouřenému prostředí –  pasivní kouření organismus oslabuje a vrásky tím mají zelenou, aby se zakously do vaší pokožky.

  Zčtvrté, vyživujte svoji pleť zvenčí. Péče kladoucí si za cíl redukci vrásek nebo první pomoc při vzniku vrásek nutně zahrnuje kosmetický koktejl přípravků. Každý večer se zbavte zbytků make-upu a nečistot, které způsobují vysušování a tím také představují živnou půdu pro tvorbu vrásek. Zvláštní pozornost věnujte očnímu okolí, na které používejte krémy s extra hydratačním účinkem, neboť vrásky se hůře tvoří v dobře hydratovaných místech. A v neposlední řadě, pořiďte si krém určený pro váš věk - staré známé pravidlo, že starší lidé potřebují hutnější a mastnější krémy a mladší naopak lehká séra stále platí!

 • Metody vyhlazení vrásek

  S postupem času pokožka ztrácí svou pružnost a dochází k jejímu stárnutí. Se zvyšujícím se věkem se zpomaluje buněčná obnova a tvorba kolagenu, který vyrovnává rýhy v pokožce. Na vzniku vrásek se podílí řada dalších faktorů, jako je nedostatek odpočinku, stres, alkohol, kouření, nedodržování pitného režimu, nadměrné opalování a nedokonalé odlíčení pleti. Té neprospívá ani přehnaná mimika, kvůli které mohou vrásky vznikat i u lidí mladého věku.

   

  Obecně lze říci, že první vrásky vznikají mezi 25. až 30. rokem života, hlubší a viditelnější po 30. roku života. Jak lze proti vráskám bojovat? Důležité je uvědomit si, že ani moderní medicína není schopna zastavit stárnutí pleti. Kromě estetické medicíny existují i další způsoby, jak proces stárnutí alespoň zpomalit. Nezanedbatelná je především prevence. Vhodná je zejména výživa bohatá na zinek, selen a vitamin A, C a E. Tyto prvky se nacházejí v červeném mase, v plodech moře, ve vaječných žloutcích, v ořeších, pšeničných klíčkách, ovoci, zelenině a v mléčných výrobcích.

  Pokud již vrásky na pleti objevíme a rozhodneme se pro jejich redukci či odstranění, rozmyslíme si, zda proti nim budeme bojovat invazivní či neinvazivní metodou.

  Neinvazivní metoda vyhlazení vrásek

  Nedílnou součástí péče o pleť jsou kvalitní krémy a séra s obsahem výživných látek a ovocných kyselin. Takovou kosmetiku vybíráme dle typu pleti, věku a individuálních potřeb. S touto otázkou nám pomohou odborníci v kosmetických salonech, kteří určí typ pleti a doporučí vhodné kosmetické přípravky. Čím dříve se zaměříme na prevenci vrásek, o to déle se můžeme těšit z hladké pleti.

  Velký rozmach zažívají výplňové implantáty, které na sebe vážou vodu a odstraňují nerovnosti pokožky. Nejpoužívanějším materiálem pro tuto metodu je kyselina hyaluronová. Kromě výplňových materiálů se také používá vlastní tuková tkáň. Oblíbené jsou i aplikace botulotoxinových injekcí.

  Vrásky se dají zredukovat i pomocí ovocných kyselin formou chemického peelingu. Koncentrace těchto kyselin je vyšší než v krémech a odstraňují povrchní vrstvu pokožky. To přispívá k rychlejší regeneraci kůže, která je hebká na dotek a bez drobných vrásek.

  Invazivní metoda vyhlazení vrásek

  Invazivní metoda je zaměřena na odstranění vrásek pomocí plastické chirurgie, a to tzv. faceliftem. Tato metoda vyžaduje krátkodobou hospitalizaci pacienta a dochází při ní k celkové anestezii. Operací se docílí napnutí kůže, pozvednutí tváří a odstranění kůže pod dolní čelistí. Plastický chirurg odstraní stopy stárnutí, aby nebyl narušen přirozený vzhled pacienta.

  Před jakýmkoliv zákrokem však mějme na paměti, že vrásky neodmyslitelně patří k lidskému životu a jejich tvorbu nelze úplně zastavit.